Російські банки, міжнародні санкції, більше 1 млн. клієнтів і як все це поєднується на території України

Автор: Жанна Шевченко Титаренко

Російські банки
Апеляційний суд Києва наклав арешт на акції дочірніх підприємств “ВТБ”, “Промінвестбанку” та “Сбербанку”. 5 листопада 2018 року “ВТБ Банк” ввів комісії та ліміти на зняття готівки, що спрямовано на стримування відтоку коштів клієнтів.

Відомо, що в Україні діють банки, які мають прямий зв’язок з Росією, а саме: ПАТ «Сбербанк», ПАТ «Альфа-Банк», ПАТ «Укрсоцбанк», ПАТ «Банк Форвард», ПАТ «ВТБ Банк (Україна)», ПАТ «Промінвестбанк».

З 2014-2015 років російські банки на території України почали перереєстрацію ліцензій в НБУ, перейменування, однак 100 % порятунку від санкцій не отримали.
Сбербанк

ПАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» 26 листопада 2015 був перейменований у ПАТ «Сбербанк». 17 квітня 2014 року, Генпрокурор України Олег Махніцький повідомив, що відкрито кримінальне провадження щодо «Сбербанку Росії» за підозрою у фінансуванні проросійських акцій на сході та півдні України. Також у прес-центрі СБУ заявили, що «Сбербанк Росії» в березні-квітні 2014 року перевів у готівку 45 млн грн для фінансування терористів. Згідно з даними Національного Банку України. Кількість приватних клієнтів АТ «СБЕРБАНК» перевищила 800 тис., банк обслуговує більше 40 тис. клієнтів малого і середнього бізнесу та більше 4 тис. корпоративних клієнтів. Регіональна мережа Банку налічує 115 відділень. Детальніше інформацію про діяльність ПАТ «Сбербанк» розміщено тут і тут.

https://ua.sberbank.ua/bank_today/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Сбербанк_Росії#Сбербанк_Росії_в_Україні

ПАТ «Альфа-Банк»
ПАТ «Альфа-Банк» — українська філія російського банку, заснована 1993 року з головним офісом у Києві. Загальні активи Альфа-Банку, на кінець 2015 року, становили понад 42 мільярди гривень. Роздрібна мережа обслуговування включає в себе близько 100 відділень та 200 банкоматів. Банком емітовано понад 1 мільйон платіжних карток. У 2015 році Альфа-Банк зазнав збитків на суму 2,5 мільярда гривень.Банк входить в російський консорціум Альфа-Груп. Група, серед іншого, включає однойменні банки в Росії, Білорусі та Казахстані. Детальніше тут і тут.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Альфа-Банк_(Україна)
https://alfabank.ua/private-persons/deposits/fond-garantuvannya-vkladiv-fizichnih-osib

ПАТ "Укрсоцбанк"
Оновлений Укрсоцбанк утворився 31 жовтня 2016 року шляхом операції з передачі 99,9% акцій ПАТ “Укрсоцбанк” від UniCredit Group до ABH Holdings S.A. (АВНН) в обмін на міноритарну частку власності в ABHH у розмірі 9,9%. Завдяки синтезу та синергії двох активів АВНН, Укрсоцбанку та Альфа-Банку, на банківському ринку України з’явилася ще одна фінансова установа. Розгалужена мережа Укрсоцбанку налічує 237 відділень, а персонал фінансової установи – близько 5 тисяч співробітників. Детальніше тут і тут.

https://www.ukrsotsbank.com/about/
https://ru.wikipedia.org/wiki/Укрсоцбанк

Forward Bank
Банк «Русский Стандарт» в Україні був заснований в 2006 році. У листопаді 2014, він був перейменований у «Forward Bank». ПАТ «Банк Форвард» є частиною Групи компаній «Русский Стандарт». Основний вид діяльності — роздрібне кредитування. Згідно з даними Нацбанку України, на 1 липня 2014 року за розміром загальних активів банк займав 52-ге місце (2,796 млрд грн) серед 173 діючих у країні банків. Наразі банк налічує 82 відділень та офісів.

http://www.forward-bank.com/

https://uk.wikipedia.org/wiki/Російський_стандарт_(банк)

ПАТ «ВТБ Банк (Україна)»
ПАТ «ВТБ Банк (Україна)» з’явився на українському фінансовому ринку у 2005 році. У 2006 році ВТБ придбав український банк «Мрія» та приєднав його до своєї філії в Україні ВТБ Банк Україна. Обслуговує переважно юридичних осіб. 22 грудня 2015 року українська та всі інші дочірні банки ВТБ, були внесені до санкційного списку США.

Під час російської збройної агресії проти України (2014‒2015 рр.) ПАТ «ВТБ Банк (Україна)» опинився під дією введених проти Росії міжнародних санкцій, що призвело до майже 100% падіння прибутку за 2014 рік — 0,8 млрд рублів в порівнянні з 100,5 млрд роком раніше. При цьому банк був змушений просити допомогу у Уряду РФ і у грудні 2014 отримав 100 мільярдів рублів з Резервного фонду Росії. Ще через місяць через економічні обставини банк оголосив про скорочення 2500 співробітників.

У січні 2018 року ВТБ банк оголосив про намір значно скоротити свою присутність на українському ринку. В найближчі місяці банк планує закрити усі свої відділення, залишивши лише один або два офіси в Києві. Відомо що станом на 1 січня 2018 року ВТБ банк мав 31 відділення в Україні, у 2017 році банк зазнав збитків на 4,1 млрд гривень 5 листопада 2018 року “ВТБ Банк” ввів комісії та ліміти на зняття готівки, що спрямовано на стримування відтоку коштів клієнтів.

https://www.epravda.com.ua/news/2018/11/5/642344/
https://vtb.ua/about/
https://uk.wikipedia.org/wiki/ВТБ

ПАТ «Промінвестбанк»
ПАТ «Промінвестбанк» як дочірня структура російського банку потрапив під санкції США у липні 2015 року. Збиток Промінвестбанку в 2015 році склав 18,06 млрд грн (порівняно зі збитком 5,95 млрд у 2014 році).

У березні 2016 українська влада (НБУ — РНБО — Президент) запровадила санкції проти російських банків, у тому числі «Промінвестбанку». Їм заборонили виведення капіталу на користь материнських структур за межі України. Детальніше тут.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Промінвестбанк