Проект «Справедливий суд» на Харківщині

Кожний, хто стикається сьогодні із правосуддям у судах України, відчуває на собі кризу судової гілки влади. Слід констатувати, що у суддівському корпусі є судді, яким не можна та не слід ні в якому разі бути суддями – страждає як правосуддя, так й суспільство. На жаль, більшість суддів в Україні забули або просто нехтують основоположними принципами існування судової гілки влади, серед яких: 1) довіра суспільства до судової системи, а також до авторитету судової системи в питаннях моралі, чесності та непідкупності судових органів грає першорядну роль в сучасному демократичному суспільстві; 2) судді, індивідуально і колективно, повинні ставитися до своєї посади як до шановної і почесною, розуміючи ступінь наданого їм суспільством довіри, і докладали всіх зусиль для підтримки та подальшого розвитку довіри до судової системи; 3) заохочення і підтримка високих стандартів поведінки суддів є безпосереднім обов’язком судових органів кожної держави.
На початку 2015 року парламент ухвалив ініційований Президентом Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», який став першим, але незначним кроком на шляху судової реформи. Оскільки політична влада, на жаль, до сьогодні не змогла зробити помітний прорив у забезпеченні права на справедливий суд. Судова система в очах суспільства залишається корумпованою, залежною від політичних органів та олігархів. Незважаючи на ухвалення законодавства, покликаного очистити суддівський корпус, реальний прогрес в люстрації суддів майже відсутній. Значну протидію цьому чинять самі судді. Усе це негативно позначилося на довірі до судової системи – лише 5% громадян довіряють судам, що є одним з найнижчих показників у світі.
Дивлячись на таку ситуацію в Україні, громадська організація «Антикорупційна рада» створила у квітні 2016 року проект «Справедливий суд», метою якого є запровадження громадського контролю над роботою органів судової влади та органів досудового слідства, створення суспільного інтересу громадськості до цього питання шляхом фокусування уваги на незаконності, несправедливості та аморальності дій, бездіяльності та рішень суду та органів досудового слідства.
Слід акцентувати увагу, що проект «Справедливий суд» не займається відтворенням події та встановленням істини у судових справах та справах, що перебувають у органів досудового слідства, оскільки це компетенція виключно сторін захисту, органів досудового розслідування та судді відповідно до процесуального законодавства України.
Проект «Справедливий суд» уявляє собою організацію різновікових небайдужих жителів Харківщини, які мають тверду громадянську позицію щодо реформування органів судової влади та органів досудового розслідування. Громадською організацією «Антикорупційна рада» у межах проекту «Справедливий суд» такі громадяни отримали статус «Громадських засідателів», які мають певні права та обов’язки. Основним обов’язком громадського засідателя проекту «Справедливий суд» є участь у відкритих судових засіданнях шляхом спостерігання за процесом розгляду судової справи та заповнення Звіту громадського засідателя. Допуском такої участі є проходження навчання, що здійснюється викладачем ВУЗу м. Харків за спеціально розробленою програмою.
Окрім громадських засідателів у проекті «Справедливий суд» приймають учать співробітники правоохоронних та правозахисних органів, науковці, що на підставі Звіту громадського засідателя, матеріалів судових справ та справ, що перебувають у провадженні органів досудового слідства, роблять висновки щодо незаконності, несправедливості та аморальності дій, бездіяльності та рішень суду та органів досудового слідства. Зазначені висновки публікуються на сторінках офіційного веб-сайту та соціальних мереж проекту «Справедливий суд». Якщо співробітники правоохоронних та правозахисних органів, науковці прийдуть до висновку, що дії, бездіяльність та рішення суду та органів досудового слідства кваліфікуються як дисциплінарний проступок, то від імені громадської організації «Антикорупційна рада» направляються відповідні скарги та заяви про вчинення проступків до організацій, що приймають рішення про притягнення винних суддів та працівників органів досудового слідства до юридичної відповідальності.
Сьогодні активно громадська організація «Антикорупційна рада» підписує Меморандуми про співпрацю із Управлінням національної поліції у м. Харків, судами всіх інстанцій та ВУЗами Харківщини.
У липні 2016 року було проведено круглий стіл у приміщенні Харківської обласної державної адміністрації за підтримки губернатора Ігора Райніна. На цьому заході були присутні усі голови судів різних інстанцій та керівники ВУЗів м. Харків. Усі присутні визнали необхідність в об’єднанні зусиль щодо реформування на Харківщині органів судової влади та органів досудового розслідування.
Громадська організація «Антикорупційна рада» відкрита для співпраці та запрошує усіх бажаючих, при цьому не важливо чи юридична освіта, який вік, долучитися до проекту «Справедливий суд» та разом відстоювати справедливість у суді та органах досудового розслідування на Харківщині.
Для цього необхідно заповнити анкету та пройти співбесіду, заздалегідь зателефонувавши за телефонами 066-620-52-25 або 096-470-45-41.