Порядок оплати штрафу за порушення Правил дорожнього руху України по постанові, винесеній інспектором поліції

Порядок оплати штрафу за порушення Правил дорожнього руху

Досить часто до нас звертаються водії, відносно яких інспектором поліції було винесено постанову про адміністративне правопорушення за порушення Правил дорожнього руху з питаннями про те, як, де та в який строк необхідно оплатити штраф, що буде, якщо його не сплатити, чи потрібно квитанцію про сплату відвозити в поліцію, як оплатити штраф, якщо порушення вчинене в одній області, а правопорушник проживає в іншій.

Тому, у цій статті ми пояснимо порядок оплати штрафу та деякі нюанси при його оплаті.

У випадку, якщо Вас зупинив інспектор поліції і повідомив про те, що Вами було порушено правила дорожнього руху і ним буде винесено постанову, Вам у першу чергу потрібно вирішити, чи погоджуєтесь Ви із (порушенням) постановою, чи будете оскаржувати її.

Коли Ви погодились із винесеною постановою та накладеним штрафом, постає питання про те, як та в який строк цей штраф оплатити.
В який строк необхідно оплатити штраф?

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови – не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення(ч. 1 ст. 307 КУпАП).

Де платити?

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України (ч. 3 ст. 307 КУпАП). Тобто, Ви можете оплатити штраф в будь-якому банку України. Також, у Вас є можливість оплатити штраф через мережу Інтернет на сайті https://shtrafua.com/.

Що необхідно для оплати штрафу?

Для оплати штрафу в банку необхідно мати при собі копію постанови, яку виписав інспектор поліції (або номер і серію постанови, дату винесення, розмір штрафу), паспорт, ідентифікаційний код правопорушника.

На які реквізити платити штраф?

Реквізити для оплати штрафу вказуються в правій частині постанови про накладення адміністративного стягнення. Як правило, це прямокутний відпечаток штампу червоного (синього) кольору, де зазначено розрахунковий рахунок, ЄДРПОУ, МФО, отримувач та призначення платежу.

Необхідно звернути увагу, що оплачувати штраф потрібно лише на ті реквізити, що вказані в постанові, оскільки, на даний час оплата штрафів за порушення правил дорожнього руху здійснюється за реквізитами тієї області, де було вчинено правопорушення. За кожною областю закріплені свої реквізити й тому, у випадку оплати штрафу за реквізитами іншої області можуть виникнути проблеми із зарахуванням оплати штрафу.

Приклад: влітку 2014 року водій В. рухався на своєму автомобілі в Херсонській області, порушив правила дорожнього руху (перевищення допустимої швидкості), про що інспектором тодішнього ДАІ було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Через 3 дні В., повернувшись додому (Харків), оплатив штраф по вказаній постанові в одному із банків. Через півроку В. був зупинений на одному із стаціонарних постів ДАІ та повідомлений інспектором про те, що автомобіль В. знаходиться в розшуку за постановою державного виконавця. Авто було затримано на штрафмайданчик. Як з’ясувалося, сплачений В. (за реквізитами Харківської області замість Херсонської) штраф не було зараховано й тому постанову про притягнення до адміністративної відповідальності В. направлено до Державної виконавчої служби для примусового виконання. У результаті через 4 дні було закрито виконавче провадження, В. забрав свій автомобіль із штрафмайданчика, витратив свій час, нерви та близько 2000 грн. на оплату за послуги евакуатора та штрафмайданчика!

Чи потрібно квитанцію про сплату штрафу відвозити в поліцію?

Квитанцію про сплату адміністративного штрафу по постанові інспектора поліції не потрібно нікуди відвозити, зарахування штрафу відбувається автоматично.

Як перевірити, що сплачений мною штраф зараховано та чи немає в мене інших несплачених штрафів?

Якщо Вас турбує питання про факт зарахування сплаченого Вами штрафу, наявності інших неоплачених штрафів – необхідно звернутися до будь-якого управління патрульної поліції (ДАІ) у відділ адміністративної практики, де інспектор проінформує Вас. Також, Ви можете звернутися до відповідного управління патрульної поліції з письмовим запитом. Відповідь на запит надається протягом 5 робочих днів з моменту його отримання.

Що буде, якщо не оплатити штраф?

Примусове виконання постанови про стягнення штрафу передбачено ст. 308 КУпАП. Так, у разі несплати правопорушником штрафу у п’ятнадцятиденний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Також, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Тобто, якщо штраф не буде сплачено, постанова про стягнення штрафу надсилається до виконавчої служби. Виконавець отримавши таку постанову відкриває виконавче провадження та повідомляє про це порушника (боржника). Якщо боржник не з’являється до державного виконавця чи не виконує добровільно постанову, останній має право розшукувати майно та доходи боржника, накладати арешт на таке майно з метою стягнення накладеного штрафу. Такий арешт державного виконавця накладений на автомобілів є підставою для тимчасового затримання його на штрафмайданчик інспекторами поліції.

Отже, ми дали відповіді на найбільш популярні питання, що стосуються сплати штрафів за порушення правил дорожнього руху.

В будь-якому випадку рекомендуємо Вам не порушувати ПДР, оскільки в першу чергу від цього залежить безпека як Вас і Ваших пасажирів, так й інших учасників дорожнього руху, а по-друге, такі порушення призводять до незапланованих витрат Ваших коштів та часу.

Автор: Рудик Іван Іванович, юрист підрозділу «Авто-Адвокат» ЮК «ILP»