Знищують дерева – що робити?

Ви, напевно, бачите, що майже щодня по житлових кварталах і вулицях міста безжально вирубують або нівечать абсолютно здорові дерева. Ті, що рятують нас від захворювань, перехоплюючи всюдисущі частинки міського пилу, дають вільно дихати, влітку створюють такі бажані затінок і прохолоду.

Дуже легко звести нанівець працю тих, хто колись саджав дерева, відновити ж насадження у сучасних посушливих умовах буде надзвичайно складно! Й скоро наші діти не бачитимуть у місті нічого, окрім каміння, асфальту й пилу…

У статті розповідається, що Ви можете зробити, щоб стати на заваді масовому знищенню наших зелених друзів.

За знищення або пошкодження зелених насаджень нараховується штраф

Стовп та пеньок рівні перед законом

За пошкодження та знищення зелених насаджень у межах міста покладена кримінальна та адміністративна відповідальність.

Відросте…

Згідно Постанови Кабінету Міністрів №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст» пошкодженням дерева до ступеня неприпинення росту вважається обрізання від третини до половини його гілок.

Не відросте…

Пошкодженими до ступеня припинення росту вважаються дерева, у яких обрізано більше половини гілок.

Знищеними вважаються дерева та чагарники, зрубані без дозвільних документів на ці роботи.

За пошкодження дерева до ступеня припинення росту та знищення дерева нараховується однакова сума штрафу.

Роботи без акту не законні

В разі, якщо обрізка чи видалення дерев здійснюється з метою благоустрою (задля покращення зелених насаджень – не задля будівництва), у тих, хто їх здійснює, на руках має бути акт обстеження зелених насаджень.

Всі роботи з благоустрою здійснюються за рахунок наших з Вами податків, тому Ви маєте повне право вимагати ознайомити Вас з актом.

Ознайомлюючись з документом, зверніть увагу на його формулювання і назву, дату, адресу, за якою мають проводитися роботи, породу і кількість дерев, щодо яких вони проводяться, наявність печаток і підписів (мають бути обов’язково!).

Зразок акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню наведен у Додатку 1 до Методики визначення відновної вартості зелених насаджень. Майте на увазі, що це нормативний документ, і усі графи та поля, наведені у зразку, мають бути присутні.

Якщо акт є, але Ви все одно вважаєте, що дерева не можна було «благоустроювати» в такий спосіб – слід письмово звернутися до Державної екологічної інспекції і Харківській області: вул. Бакуліна, 6, Харків, 61166, тел.: (057) 725-59-96.

Для цього сфотографуйте документи, які були у рубачів, та пошкоджене ними кожне дерево (пень). Пошкоджені дерева треба перерахувати і порівняти їх реальну кількість з вказаною в документах. Бажано виміряти в кожного з них діаметр: у дерева – на висоті 1,3 м (хоч приблизно), у пня – зрозуміло, на його висоті.

Зібрані факти викладіть в заяві і додайте до неї світлини документів та дерев, вкажіть, за можливості, яке підприємство здійснювало знос/обрізку, бажано вказати його код ЄДРПОУ і адресу (якщо дізнаєтеся назву і ще якісь дані з документів, останнє легко знайти в Інтернеті). Підсумовуючи звернення, попросіть екоінспекцію «провести перевірку дотримання природоохоронного законодавства щодо дотримання при даному зносі/обрізці дерев «підприємством рубачів» ст. 28 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”».

Заяву – щоб вона «не загубилася» – треба або надіслати листом з повідомленням про вручення, або занести особисто в двох примірниках: один віддасте, на другому Вам поставлять відмітку про отримання.

Якщо акту нема, Вам його не надають, або він не правильно оформлений – викликайте по «102» поліцію!

Як поводити себе з поліцією

Наступні поради стануть Вам у пригоді у випадку будь-якого кримінального правопорушення, не тільки у разі пошкодження чи знесення дерев. Адже, необхідність викликати поліцію може знадобиться кожному з нас, а ці поради основані на великому практичному досвіді.

Як викликати поліцію?

Під час виклику обов’язково спитайте номер, за яким його зареєстрували – оператор обов’язково має це зробити. В майбутньому це допоможе Вам оскаржити порушення поліціянтів.

Одразу вимагайте від оператора викликати і слідчо-оперативну групу («СОГ»). Справа в тому, що наші патрульні мають статус звичайних робітників, і тому ніяких документів по по-рушенню складати не будуть – просто не мають на це прав. Вони зможуть тільки взяти у Вас Заяву та Пояснення. СОГ потрібна саме для того, щоб порушення було фахово описано.

Взагалі бажано записати виклик на аудіо (так само бажано фотографувати і знімати на відео все, що відбувається: рубачів, їх транспорт і його номери, дерева тощо!).

Якщо через 15-20 хвилин патруль не під’їхав – викликайте знов. Запропонує оператор телефонувати до райвідділку – телефонуйте і до нього, і на «102». І так – до приїзду наряду. Інакше (ситуації бувають різні) Ви можете чекати на наряд декілька годин.

По приїзду патруля детально поясніть йому причину виклику: що відбувається, які документи мають бути у рубачів, які є насправді тощо – поліція може цього не знати.

Як написати заяву в поліцію?

Усі відмовки патрульніх на складання документів ігноруйте – вони в будь-якому випадку повинні прийняти у Вас Заяву і Пояснення (вони мусять надати або бланки цих документів, або докладно пояснити, як їх написати). Якщо СОГ не була викликана – вимагайте викликати.

В Заяві Ви маєте коротко (як Ви – не поліція! – це бачите) описати проблему і вказати, чого Ви хочете від поліції. Зазвичай – «знайти та притягнути до відповідальності винних в даному порушенні».

В Поясненні – вже максимально докладно описати порушення.

Не спішить складати Заяву та Пояснення до приїзду СОГ або до категоричної відмови щодо її виклику/приїзду. По приїзду СОГ поясніть і їй проблему. Якщо вона не була викликана чи не приїхала – відмітьте про це в Поясненні. Так само, в Поясненні треба викласти всі порушення, які були зроблені поліціянтами.

Після складення Заяви спитайте її номер та запишіть – він знадобиться для подальшого відстеження її ходу. Сфотографуйте Заяву і Пояснення.

Надалі незаконні, на Ваш погляд, дії поліції Ви можете оскаржити в райвідділку або в суді.

Якщо наряд нічого не робить – викликайте наступний. Зараз всі такі виклики фіксуються в єдиній системі, і якщо по ситуації, на яку один наряд вже виїхав, викликали ще один, неприємності першому будуть забезпечені.

За досвідом, щоб поліція вела себе адекватно, всі розмови з нею треба записувати на відео! Подобається їм це, чи ні – Вас не повинно турбувати – коли правоохоронці виконують свої обов’язки, вони представляють державу, і права приватності (хочу – не хочу, щоб мене знімали) на них не поширюються.

Через декілька днів після виклику зателефонуйте до райвідділка, і спитайте, як просувається справа – номер такий-то (Ви ж її номер записали!), за викликом ім’ярек такого-то числа.

Так само слід діяти, і коли Ви побачили вже понівечені дерева – коли все відбулося без Вашої присутності. Знайти винних – справа поліції.

Звісно, розголос в соцмережах сприятиме вирішенню проблеми.

Дерева в місті наші з вами. Вони висаджені за наші гроші, очищують для нас повітря і створюють комфортний мікроклімат. Тому ми маємо їх і охороняти – постійним контролем за їх утриманням!

Незаконна вирубка дерев - що робити?